گوشواره های گیلاس

گوشواره های گیلاس

پدر و مادرم نطفه ام را در بامداد یک روز پاییزی،زیر درخت گیلاس نوپایی بستند و نه ماه بعد،از آن نطفه دختری زاده شد با چشم هایی به طعم گیلاس،به رنگ تابستان و به عطر آفتاب.
رهگذر عزیز?بپا میان هیاهو و آشفتگی های ذهن تبدارم،قهوه ات سرد نشود!

................................
آدرس کوتاه شده برای بلاگفایی ها:
http://goo.gl/vFR4ly
................................
در اینستاگرام پیجی به این اسم و آدرس ندارم.

شروع مشقات یک اینترن جراحی!

سه شنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۱۴ ب.ظ

*یه مریض تو icuداریم که بخاطر جراحی که انجام داده باید روزی سه بار TRتحریکی بشه تا دفع مدفوع و گاز روده اش تسهیل بشه و فشار از روی روده هاش برداشته بشه...خوشبختانه من کشیک نیستم و انقدری با خلوص نیت برای بهبودی و ترخیصش تا روز کشیک خودم دعا کردم که شک ندارم خدا یه فرجی درحالش میکنه.

 اینترنی که TRتحریکی کنه دیگه چیزی واسه از دست دادن نداره و از اون به بعد دیگه داعش و جنگ و حمله ی فرازمینی ها هم نمیتونه آب توی دلش تکون بده!


*امروز با خوردن شیرکاکائو وسط بخش جراحی و حتی تعارف کردن به سرپرستار بخش،بزرگترین گاف زندگیم رو دادم...من هر روز یادم میره که ماه رمضونه و واقعا درمانی برای این فراموشیم پیدا نمیکنم!


*امیدوارم همه اون قسمت از صحبت های مهمان امشب ماه عسل رو دیده باشن که در مورد دستمزد پزشکها در امریکا و مقایسه اش با ایران صحبت میکرد...چون به هرحال من بارها گفتم که دستمزد یک ماه پزشکی توی امریکا با دستمزد چندین ماه یک پزشک در ایران برابری میکنه اونهم درحالی که پزشک ایرانی چندین برابرش مریض میبینه و کسی باور نکرد....تو امریکا اینکه یه پزشک مجبور باشه در روز تا صدتا(وحتی برای پزشک های خانواده تا200تا)مریض ببینه یه جوک محسوب میشه اما تو ایران روتین کار پزشکای طرحیه!

چون فکر میکنم به عنوان کسی که دوستش توی اون سیستم داره کار میکنه بیشتر از این شرایط اطلاع دارم!

و چقدر حالم بد میشه که تا بحث باز میشه،تمام اتندینگ تشویق مون میکنن به رفتن و یکی نیست بگه لعنتیا میخوایم ولی نمیشه!!...سهیل همیشه عاقل ترین دوست من بوده و شاهدش همین تلاش و پافشاریش بود به رفتن،دقیقا همون زمانی که من با مشت های گره کرده میخواستم ایران رو نجات بدم(گریه ی حضار لطفا)!

و فاجعه اونجاست که زوج چشم پزشکی میگفتن دوست دوران رزیدنتیشون،همسرش لاتاری برنده شد و قید رزیدنتی چشم که خدای رشته های پزشکیه رو زد و رفت امریکا،و حالا پزشک نشد اما داره تو بهترین شرایط زندگی میکنه،اما این دو نفر جون کندن و تازه کار هر روزشون شده سر و کله زدن با بیمه هایی که نصف حقشون رو بهشون نمیدن و به قول خانم دکتر زور اونجاست که پدر چشمای خودتو در بیاری واسه عمل،پول هم از جیب مریض بره اما بیمه ها خرجش کنن....باور کنین حروم خور تر از بیمه های درمانی تو کشور ما ارگانی وجود نداره...اگر مطمئن نبودم اینو نمیگفتم.


*بیشترین چیزی که تو هرلحظه ی ورود به بخش جراحی خودشُ نشون میده،نبود دکتر ر و همسرش هست که تا ابد توی پررنگ ترین بخش حافظه ی ما ثبت شدن...جذاب ترین و بهترین اساتیدی که داشتیم اما چند ماه قبل مهاجرت کردن خارج از کشور درحالی که پول چندسال کار کردنشون رو بهشون ندادن....به قول یکی دیگه از اساتید،روسیاهی رفتن دوتا نخبه بمونه برای بیمه ها و این سیستم بیمار که همه رو دلزده کرده!

و طفلک مایی که نمیتونیم از تدریسشون استفاده کنیم.(اگه نمیدونین دکتر ر کیه،به آرشیو آذر و دی ماه 95مراجعه کنین که استاجر جراحی بودم)


+TRتحریکی:اول دستکش میپوشی بعد ژل مخصوص میمالی به انگشت مبارک و سپس در ماتحت بیمار فرو کرده و نوازش وار،راه رو باز میکنیم...حالا اسم ما باید بره تو کتاب های دبستان یا پترس فداکار?خداییش سبیل پترس رو چقدر چرب کنن حاضره همچین کاری کنه?:D

+مجتبی میگه گلی میشه به جای انگشت از ماژیک استفاده کنیم?:D

+حالا تصور کنین این بیمار تویicuهست و پوشک میشه...و ممکنه با گشودن پوشک با هر صحنه ای مواجه بشیم.خیلی هم عالیه بخدا!

۹۷/۰۳/۰۱
life around me

نظرات  (۱۷)

در سختی دوران تحصیل و حتی بعد از فارغ التحصیلی یک پزشک که اصلا شکی نیست
در این که درآمد بالا حق پزشکان محترمه هم شکی نیست
اما مقایسه ایران و آمریکا از اساس اشتباهه
چون اگر اونجا درآمد بالاست در عوض مالیات و خرج زندگی هم چند برابر ایرانه و نمیشه مقایسه کرد
همین الان با یک سرچ ساده میانگین درآمد پزشک عمومی در آمریکا معادل 189 هزار دلار در سال و درآمد سالانه یک معلم در آمریکا حدودا 70 هزار دلاره
اما در ایران درآمد پزشک عمومی 120 میلون در سال و برای یک معلم در سال 30 میلیونه
حالا خودتون مقایسه کنید بحث اختلاف طبقاتیه یا سطح درآمد در آمریکا حتی به ۳ برابر هم نمیرسه اما در ایران ۴ برابر یا بیشتر
پاسخ:
من خطاب به عده ای نوشتم که میگن پزشکا تو ایران جزو قشر پردرامدن اما در خارج از کشور اینطور نیست...امریکا یه دانشجوی پزشکی از نظر مالی تامینه،بعد از فارغ التحصیلی هم از نظر مالی جزو قشر مرفّه جامعه هست...من خودم همیشه گفتم که درامد معلم ها و پرستارها و...غیرواقعی و ظالمانه ست!
گلسا...
کجایی؟:(((
ان شاالله که هرجا هستی سالم و شاد باشی:*

پاسخ:
همینجام...
ممنونم،توهم همینطور:)
سلام خانم دکتر جواب منو نمیدین؟☹️
پاسخ:
درگیر بودم این چند روز...جواب دادم هرچند جوابم کمکی بهتون نمیکنه.
خوب میشد به جای انگشت وسیله ای میساختن که استفاده کرد ولی دیگه شبیه صحنه پزشکی نبود :))))
پاسخ:
اره والا
سلام ببخشید من یه مصاحبه ى مهم دارم قبل امتحانم و مى خواستم راجعبه این سوال نظر شما رو هم بدونم ؟نظر مثبتى که قبل ورود به پزشکى داشتین.در واقع سوالشون از ما اینه جرا رشته پزشکى رو انتخاب کردین ولى من واقعا جوابش رو نمى دونم فقط چون خانواده ام پزشک هستن انتخاب کردم که این جواب قانع کننده براشون نیست؟
پاسخ:
سلام...راستش اگه بخوام کامل جواب بدم باید سه صفحه تایپ کنم اما واقعا توانش رو ندارم.
فقط مختصر بگم که تصوراتم قبل ورود با واقعیت خیلی تفاوت داشت.من بخاطر اینکه درسم خوب بود و رتبه اوردم،بخاطر امنیت شغلی که فکر میکردم پزشک داره،بخاطر علاقه به این حرفه و بخاطر تمایلم به کمک کردن در قالب این شغل به مردم، این رشته رو انتخاب کردم...اما الان میبینم هیچکدومش رو ندارم.
کمک یه پزشک خلاصه میشه تو نهایتا نگرفتن ویزیت که خب الان با وجود درمونگاه هایی که متخصص ها با 3_4تومن ویزیت میکنن،دیگه نگرفتن ویزیت معنایی نداره چون درد مردم ویزیت نیست،داروهای گرون و پول بیمارستان و نداشتن امکانات رسیدگی به بیمار در منزل و ...هست که هیچکدومش دست پزشک نیست.به قول استادمون از یه جایی به بعد میبینی از دستت کاری برنمیاد چون از پنجاه تا بیماری که میبینی چهل تاشون تو منتهای فقر هستن و مگه تو میتونی به چندتاشون کمک موثر بکنی?
توضیح اینکه چرا?واقعا از من خسته ی کشیک برنمیاد اما بهت توصیه میکنم پزشکی رو بدون هیچ تصور مثبتی انتخاب کن تا بعد مثل من توس ذوقت نخوره...

من واقعا اخیرا حالم خوب نیست،،،از پزشکهای اطرافت بپرس شاید واقعا کمک بهتری بهت بکنن.:(
اتفاقا میخاستم چندوقت پیش خبر دکتر ر روبگیرم.چ حیف ک رفتن.بنظرم نمیشه به اونایی ک قصدمهاجرت دارن خرده گرفت.واقعا شرایط بدشده.اونایی ک موندن حالا در هرصنفی دارن جون میکنن واسه ابادی یا بخاطر خونواده پابندن یاشرایط رفتن نیس یااینکه اونقد صبور وشجاعن ک پی همه چی به تنشون مالیدن واقعا باید بهشون مدال داد.اینکه شرایط رفتن باشه اما بمونی واسه مردمت واسع خاکت.واسه این گربه زخمی
پاسخ:
اونایی که موندن اکثرشون شرایط رفتن ندارن وگرنه جدا نمیموندن...
سلام گلسا جون خوبی ؟چند تا سوال داشتم که اگه به طور  دقیق و کامل جواب بدی یه دنیا ممنون میشم 
1-دوران علوم پایه تو فقط جزوه میخوندی یا کتاب هم میخوندی ؟
2_از اونجایی که حجم مطالب و سختی دروس تو دوران علوم پایه خیلی زیاده آیا کتابهای کمک آموزشی برای آموزش مفاهیم وجود داره؟اگه هست برای همه درسا هست و مال چه انتشاراتیه و از کجا تهیه کنم؟
3_شرط استریت شدن معدل چند هست ؟
4_هزینه کتابا در هر ترم تو دوران علون پایه چقدره ؟یعنی فقط هزینه های مربوط به دانشگاه 
6_بهترین مارک و مدل گوشی پزشکی چیه ؟ 
7_در طول روز چند ساعت درس میخونی ؟
8_دوران علوم پایه همزمان تست هم کار میکردی برای آزمون علوم پایه؟
9_اگه برگردی دوره علوم پایه چه کارایی میکنی و چه کارایی نمیکنی ؟
10_دو تا تابستون تا تموم شدن علوم پایه کلاس که نیست ،البته تا جایی که بچه ها میگن ،تو اون دوران چقدر درس میخوندی ؟
11_مثلا من میام کتاب گایتون و هال رو باز میکنم و شرو به خوندن میکنم واقعا هیچی نمیفهم چرا !؟باید چجوری بخونمش ؟
12 _برای تقویت زبان چیکار کنم ؟چه کتابایی بخونمچون زبانم اوضاع وخیمی داره ؟
سوالا زیاد شد به بزرگیت ببخش و ممنون میشم کامل جواب بدی 😍😍😍😍😘😘😘😙😙😙😚😚😚
پاسخ:
سلام...علوم پایه تو سواد آینده هیچ نقشی نداره.من هدفم بالابردن معدل بود در نتیجه از رفرنس هایی میخوندم که میدونستم استاد ازش سوال میده.یعنی هرچه سال بالاها میگفتن....درنتیجه برای بعضی درسها کتاب و بعضی جزوه خوندم.
علوم پایه هم فقط یک ماه و نیم قبل امتحان شروع کردم خوندن.

علوم پایه ارزش تابستون خوندن نداره از نظر من...
دوران علوم پایه ساعت خوندنم بیشتر بود.
استتوسکوپ لیتمن میخرن معمولا.من کلاس دو گرفتم(کلا اصلا مهم نیست مارکش چی باشه،من پشیمونم که 300و خوردی خرج کردم)

استریتی با شرط معدل باید جزو 1%برتر کلاس باشی و معدلت بالای17باشه و معدل زیر15نداشته باشی(اگه اشتباه نکنم)

زبان رو هم نمیدونم واقعا.

دیگه خستگی اجازه ی بیشتر نوشتن نداد:)
از ته دل دعا می کنم هیچ مریضی نیازمند تی آر نباشه این طوری هیچ پزشکی هم تی آر نمی کنه بلکه دعا ام قبول شد:)
پاسخ:
الهی امین!
ماژیک :))
پاسخ:
:)
قبل از عمل روده ها رو خالی نمی کنند؟ بعد از عمل غیر از سرم غذا هم میخوره؟ منظورم اینه که اگه قبل از عمل روده هاش خالی شده باشه و بعدش سرم بزنن بهش نمیشه امید داشت با باز کردن پوشکش با هر صحنه ای روبرو نشد؟ :)
پاسخ:
نه با چی خالی کنن!!!

بله مریضPOهست چون npoشدن طولانی خودش عوارض بدی داره.
اتفاقا داشتم با خودم فکر میکردم گلی کی دوباره از دکتر ر و خانومش مینویسه؟ چه حیف :( راستش منم دیگه هر کی بگه میمونم کشورم رو آباد میکنم خنده م میگیره. فی الحال فقط باید در بریم که این کشور خودش نمیخواد آباد بشه! 

در مورد عمل مبارکی که شرح دادی هم باید بگم یک بار دیگه خوشحال شدم که پزشک نشدم:| 
با تمام عشقم بهش بعضی چیزهاش رو که میبینم متوجه میشم واقعا در توانم نبوده و نیست.

پاسخ:
در بریم،در بریم،در بریم!!

تُف تو این حرکت حقیقتا:'(
با تمام احترامی ک برا پزشکا و جامعه یپزشکیوحرفای شما قایلم
اما اینم رو در نظر بگیرید ک اگه حقوق پزشکای اونجا اینقدر زیاده ، در امد یک معلم ، یک مهندس هم ب همون نسبت زیاده

مث ایران نیس ک معلم حقوقش دو میلیون باشه ولی یه پزشک  ده بیست برابر اون

اگه یه پزشک زحمت کشیده و درس خونده ،تمام اقشار تحصیل کرده درس خوندن و همه زحمت کشیدن 

پس اینقذ نگید حقوق پزشک توی ایران کمه 
توی ایران حقوق همه کمه و اتفاقا پزشک ها جزو قشر پر درآمدن
پاسخ:
خب من که نگفتم به پزشکا پول بدن و به بقیه ندن!هر کسی میتونه از حق صنف خودش دفاع کنه و بنظرم منافاتی با حقوق باقی اصناف نداره.
من بیشتر روی سخنم با کسایی بود که میگن درامد پزشکها تو ایران چند برابر اروپا و امریکاست.

اکثر مهندس ها اگه حاضر بشن برن شهرهای جنوبی و بی امکانات و با دوری و سختیش بسازن میتونن درامد داشته باشن اما حاضر نمیشن.ولی پزشکا سالهای زیاد مجبورن تو شرایط غربت و بی امکاناتی بسازن و تازه پول هم نگیرن...هیچکس اینا رو نمیبینه.
salam kh afsos khordam b hale iran k yeki yeki nokhbehasho az dast mide kash in posto sare sobh nakhonde boudam kolan roozam bham rikht albate khob man iran nistam ama mese shoma ham vase iran mufid naboudam b gholi nokhbe naboudam ama khoub dlam misoze k kasaie k ba savadn yeki yeki daran az iran miram
پاسخ:
بله متاسفانه...
دوستامونم دارن میرن هی...!
عه... من دکتر ر و همسرش رو دوست داشتم چه حیف که رفتن.ولی خب خوب شد که رفتن.
گلسا جان چرا میگی میخوایم ولی نمیشه؟ 
پاسخ:
متاسفانه.

چون رفتن به همین سادگی نیست.باید شرایطش باشه.
یا استخدوس 😣تی ار تحریکی امیدوارم حالش زود خوب بشه شما مجبور نباشین همچین کاری کنین
پاسخ:
بلند بگو آمییییین...!
گرچه این یکی بره بعدی میاد و خلاصه این شُتُریه که دم در خونه ی هر اینترن جراحی خوابیده:(
تی ار تحریکی ...نگوووو :/ 
15روز دیگه فارغ میشم از بخش جراحی :)
پاسخ:
خوش به سعادتت...یه دستی هم رو سر ما بکش:(

سلام خانم دکتر ببخشید تورو خدا میشه این سوالمو جواب بدین که بچه هایی که آزاد پزشکی میخونن هم باید طرح برن؟؟؟مثه همین خانم دکتری که امروز توی ماه عسل نشون دادن و گفتن که آزاد بودن ولی اشاره به طرح رفتن هم کردن.

و اینکه میشه هزینه ای رو داد و طرح نرفت؟

پاسخ:
سلام...تا اونجایی که من میدونم تفاوتی نداره و باید طرح بگذرونن.
نه همچین آپشنی وجود نداره...