گوشواره های گیلاس

گوشواره های گیلاس

پدر و مادرم نطفه ام را در بامداد یک روز پاییزی،زیر درخت گیلاس نوپایی بستند و نه ماه بعد،از آن نطفه دختری زاده شد با چشم هایی به طعم گیلاس.
به رنگ تابستان و به عطر آفتاب.
رهگذر عزیز?بپا میان هیاهو و آشفتگی های این ذهن تبدارم،قهوه ات سرد نشه!

................................
آدرس کوتاه شده برای بلاگفایی ها:
http://goo.gl/vFR4ly
................................
در اینستاگرام پیجی به این اسم و آدرس ندارم.

خیالبافی های بی سر و ته!

دوشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۰۲:۰۰ ب.ظ

برنامه ی "کتاب باز" شبکه ی نسیم(با اجرای سروش صحت)منُ به تلویزیون ایران اُمیدوار میکنه....شاید تنها برنامه ای باشه که برای دیدنش برنامه ریزی میکنم.

تو این مملکت آشفته بازاری که برای کتابخون شدن نسل جدید هیچ فرهنگ سازی نشده تابحال،بودن همچین برنامه هایی باعث دلگرمیه.

میهمان این قسمت برنامه لاله صبوری بود که ماجرای کتابخون شدن خودش رو تعریف کرد و من توی ذهنم متخصص اطفالی رو تصور کردم که روی همون صندلی میهمان برنامه نشسته و شروع علاقه اش به کتاب رو اینطور توصیف میکنه:پدرم در جوانی خیلی اهل کتاب بوده و بیشتر علاقه اش پیرامون کتابهای سیاسی و مذهبی روشنفکرهای اون زمان میچرخیده که خُب متناسب اوضاع همون مقطع زمانی حول و حوش انقلاب بوده.

بچه که بودم برای اولین بار اون گنجینه رو توی انباری خونه ی روستایی مون پیدا کردم که بخش زیادی از کتابهاش نم زده شده و غیرقابل خوندن بود...اون بخشی که هنوز سالم بودن رو آوردیم خونه مون و من شدم صاحبش.و شاید عجیب باشه براتون اگه بگم من تو سن 12_13سالگی کتابهای "بازگشت به خویشتن"،"خودسازی انقلابی","آزادی"و...رو از دکتر شریعتی میخوندم و بااینکه چیز زیادی از محتویاتش متوجه نمیشدم اما به قلمش علاقه مند شدم و در دوران دبیرستان مجددا و گاها چندین بار خوندم شون...بعد عضو کتابخونه ی شهر شدم و هرچندوقت یکبار با یکسری کتاب سیاسی می اومدم خونه.و تعجب نمیکنین اگه بگم اون زمان هیچ آشنایی با رُمان نداشتم?

اما بعدتر که وارد فضای وبلاگنویسی شدم با دوستانی آشنا شدم که با فضای رمان آشنام کردن...و من هیچوقت"دلشادبانو" رو فراموش نمیکنم که بهم کتاب آتش بدون دود رو پیشنهاد کرد.دختری که حتی اسم واقعیش رو هیچوقت نفهمیدم اما احتمالا هرگز فراموشش نمیکنم.

و بعد توضیح میدم که چطور در کنار درس خوندن باعلاقه رمان های جدید رو دنبال میکردم و این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه الان اینجام تا کتاب خودم رو معرفی کنم.

وسط خیالبافی هام چشمم به مامان افتاد اما وسوسه ی درمیون گذاشتن این رویا رو باهاش در نطفه خفه کردم که میدونستم درجوابم پوزخندی دریافت میکنم،و درعوض کتاب گتسبی بزرگ رو برداشتم تا برای بار دوم بخونمش.


+ساعت پخش برنامه ی کتاب باز:ساعت20شب و ساعت13بعدازظهر.

۹۶/۰۹/۲۷
life around me

نظرات  (۱۴)

۰۸ دی ۹۶ ، ۱۱:۰۹ میرزاده خاتون
دلشاد؟ منم می شناختمش. اسم اصلیش عالیه بود. از افغان های ساکن ایران بودن. 
پاسخ:
آره یادمه براش کامنت میذاشتین...حتی یادمه یه بار عکس یه دختر بچه و پدرش رو گذاشته و خطاب به شما و همسرتون گفته بود این عکسُ که دیدم یاد شما افتادم(منظورش به دختردار شدنتون بود)...
داستان زندگیش رو برام تعریف کرده بود و همینطور درس خوندن برادر کوچکترش تو کابل...
اما هیچوقت جسارت نکردم اسمش رو بپرسم.حیف که دیگه ازش خبر ندارم

سلام

آره والا
ولی خو من موقعی که امیرحسین صدیق اجرا می کرد فصل قبلیشو می دیدم ولی خو از وقتی این عاقا سروش صحت اومده من خوشم نمیاد دیگه هی میرسم نسیم  می بینمش شبکه رو عوض می کنم :||  اصلا هر چیزی همون سری اولش خوبه چه ماشین چه فیلم چه برنامه و چه های دیگه ....
برنامه جالبیه 
پیگیرش نیستم ولی هروقت میبینم داره میزاره تا تهشو میبینم
علاوه بر موضوع جالبه برنامه اجرایه اقایه صحتم عالیه خیلی دوست دارم از نزدیک ببینمشون 
قبلا فیلم دیدنو خیلی دوست داشتم ولی الان بیشتر عاشق رمان خوندن شدم 
مزیت که رمان خودن به فیلم دیدن داره اینه که برایه تجسم شخصیت ها و فضاها هیچ محدودیتی نداری
و اینکه خواستم بهتون پیشنهاد بدم کتاب داییجان ناپلئون رو بخونید 
من بیست صفحشو خوندم تا صفحه 480تموم نشد نتونستم رهاش کنم خیلی خنده داره به چند تا از دوستامم دادم همین طور بودن پاسخ:
بله اما من اجرای مجری قبلی،آقای صدیق رو ترجیح میدادم اما اینم خوبه.

خوندمش...تو کتابدونی هم عکسش هست...!
۲۷ آذر ۹۶ ، ۲۰:۱۶ یکى که کتاب دوست داره
شنبه تا چهارشنبه ساعت یازده شب شبکه چهار
حالا خوبه امشب ببینین بعد بگید چه برنامه هاى مزخرفى میبینن مردم:دى
پاسخ:
ممنون:)

خب علایق متفاوته و قرار نیست به همدیگه گیر بدیم...
۲۷ آذر ۹۶ ، ۱۸:۵۸ یکى که کتاب دوست داره
سلام
منم عاشق کتاب خوندنم 
و وقتى کتاب میخونم انقدر از حجم بى اطلاعیم در مورد مسائل مختلف مثلا فلسفه یا هر چیز دیگه اى ترس برم میداره که فکر میکنم هرچقدر هم که کتاب بخونم بازم چقدر نمیدونم!
و اصلا درک نمیکنم که چطور میشه نسبت به مطالعه و یادگیرى بى تفاوت بود
کتاب باز برنامه ى فرق العاده اى نیست ولى واسه منم دلنشینه
"چشم شب روشن "هم از شبکه چهار با اجراى محمد صالح علاى جان هم رو هم عاشقم ^_^  بحثاى خوبى هم توش مطرح میشه از تئاتر و سینما بگیرید تا فلسفه
پاسخ:
سلام...چه خوب:)
بله همینطوره.آدمایی که بیشتر سواد کسب میکنن،بیشتر هم به بی سوادی خودشون پی میبرن.

این برنامه چه روزهایی و چه ساعتی پخش میشه?
خوبه که بدونی کسی که باعث شد به خودم بیام تو بودی. تو و قلم و نگارش بی نقص و قشنگت...
اوایلی که با وبلاگت آشنا شده بودم از خودم میپرسیدم چه طور یه نفر میتونه اتفاقات زندگیش و عقایدش رو جوری بنویسه که مخاطب جذبش بشه... همین که باعث شده من دنبال کننده ی وبلاگ و پست هاش باشم.
وبه مرور متوجه علاقه ات به کتابخونی و وقت و اهمیتی که بهش میدی شدم.
نمیدونم یادت هست یا نه اما قبل کنکور بهت قول دادم بعد از کنکور حتما به این سمت حرکت کنم.
شروعش کردم وبه مرور دنیام داره عوض میشه... ولی همزمان یه حس پوچی هم دارم،  به خاطر اینکه چرا تا الان انقدر تک بعدی بودم
راستی فکر کنم منم تو رو هیچ وقت یادم نره مثل همون دلشاد بانوی تو😊
پاسخ:
عزیزم:))
نگران نباش اکثر دانشجوهای هم رشته ایت تا قبل دانشگاه کار چندانی جز درس خوندن انجام ندادن:))

خیلی خوشحالم کردی با کامنتت.اگه حتی یک درصد حرفات واقعی باشه بازهم من کلی حال کردم^_^
اینم اضافه کنم یه فرد دیگه که منو خیلی ب خوندن کتاب ترغیب کرده، مهرواه شریفی نیا بوده....!
البته از بچگی هم خودم علاقه داشتم به کتاب، ولی سالی چندتا می خوندم همش، و اونقدری کتاب خون محسوب نمیشدم، الانم همینطورم البته! ولی بعد از درس و کنکور جبران می کنم حتما. الانم سه چهارتا کتاب نخونده دارم ک تو وقتای اضافی دستم می گیرم و می خونم
پاسخ:
اره ایشون هم در این زمینه فعالیت خوبی دارن...

انشالله بعد کنکور جبران میکنی...فعلا درس مهمتره:)
برنامه خوبیه ولی ینظرم زیاد ترغیب کننده به خوندن کتاب نیست. من از طریق پست های مربوط به کتاب توی اینستاگرام و حتی وبلاگ )مثل وبلاگ خودت!( بیشتر ترغیب به خوندن کتاب و دونستن میشم تا برنامه ای مثل کتاب باز. هرچند که گاهی دیدمش، و لذت بردم اما ترغیب به خوندن کتاب نشدم حقیقتا. نمی دونم شاید کلا هدفش چیز دیگه ای باشه، یا اگه برنامه های بیشتری ازش می دیدم نظر دیگه ای داشتم...
پاسخ:
خب برنامه اش پرفکت نیست و میتونه بهتر باشه و مهمونهای بهتری دعوت کنه.
اما خود من وقتی بحث هاشون رو درمورد کتابهایی که خودم تابحال نخوندم میشنوم،کلی ترغیب میشم که برم بخونمش.
مثل برنامه ی قبلش که حرف از کتاب گتسبی بزرگ شد و من رفتم سراغ کتابخونه ام و دوباره دارم میخونمش.
راستی گلی بچه های رادیو هفت، الان رادیو شب رو تو شبکه ی شما اجرا می کنن. تقریبا به همون سبک:)
پاسخ:
اره درجریانم...
اها یه چیز خیلی جالب تر کانال سه. یه چیزی پخش میکنه من نمیدونم اسمشو چی بذارم. شاید یه جور پیام بازرگانی کتاب باشه.اسمش کتاب نخوانیه. هر بار از یه معضل کتاب نخوندن در ایران حرف میزنه البته در حد دو سه دقیقه. مثلا قسمت اول آمار نخوندن کتاب و اینکه بعضی مسئولین آمار کتاب نخوندن رو اشتباه بیان میکنن و در واقع خیلی از اون چیزی که اعلام میشه ما کمتر کتاب میخونیم. بعد از معضلات نویسنده ها میگه. خلاصه انگار داره یه اتفاق هایی میفته اما این دیگه بستگی به مردم داره که چقدر به این تبلیغات اهمیت بدن. 
پاسخ:
از نظر من هنوز هم خیلی کمه(گرچه خودش مایه امیدواریه.
دوستم که خارج از کشور زندگی میکنه میگه بااینکه اونجا زندگی ها رو دور تند هستن و ساعات کاری خیلی زیاد و فشرده هست اما مردم خیلی مطالعه دارن و تو قطارهای شهری هیچ کاری جز مطالعه انجام نمیدن...
اونجا تربیت کتابخونی رو از سن مهدکودک شروع میکنن.
آخه گفتید این برنامه شمارو امیدوار میکنه برداشت کردم حتما ناامید بودید گفتم خیلی امیدوار تون کنم :) 
پاسخ:
منظورم از نظر فرهنگ سازی درمورد کتابخوانی بود:)
بدی تایپ اینه که اصلا نمیشه احساس رو بیان کرد. من اتفاقا اصلا عصبانی نبودم چون میدونستم شما وقت آنچنانی برای تلوزیون ندارید. بیشتر دوست داشتم معرفی کنم که استفاده کنید شاید بیشتر ذوق بود اما خب منتقل نشد. البته که کتاب خوب خوندن ممکنه فایدش خیلی بیشتر از برنامه های تلویزیونی باشه.اما خب بعضی برنامه ها واقعا به بالا بردن سطح اطلاعات کمک میکنند.همه برنامه هایی که گفتم به جز چرخ فقط هفته ای یکبار اونم یا شب جمعه یا جمعه شب ها پخش داره و واقعا ارزش داره بنظرم به عنوان تعطیلات آخر هفته وقت بذاره. درمورد مفرح هم بله کاملا درست میفرمایید :)
پاسخ:
اره انگار...من لحن شما رو بد برداشت کردم:)
آخه چون موقع نوشتن این پست کلا تو دنیای متفاوتی از بررسی کیفیت برنامه های تلویزیونی بودم تعجب کردم.
ممنون
سلام تلوزیون ایران برنامه های بهتر از اینم پخش میکنه اما متاسفانه مردم ما گارد عجیبی نسبت به تلوزیون دارند.ماها همیشه عیوب رو میبینیم اما از دیدن نقاط قوت عاجزیم البته بنده شمارو عرض نمیکنم در کل میگم. مثلا کانال 4 برنامه ای علمی پژوهشی به اسم چرخ داره که به شدت زیباست و اهل علم اگر نبینند ضررکردند. از کل گنده های هر رشته علمی دعوت میکنه درمورد پیشرفت هامون توضیح میدن رشته رو معرفی میکنند. مثلا یک قسمتش به مناسبت سالگرد کشف پرتوی ایکس از یک متخصص رادیولوژی اگر اشتباه نکنم دعوت کرده بود. به مناسبت روز اوتیسم از یک معلم بچه های اوتیسمی و.... اگر اهل مباحثه درمورد مسائل اجتماعی باشید برنامه صد و هشتاد درجه از شبکه افق یه مجله اینترنتی که از دانشجو ها به همراه کارشناس ها دعوت میکنه تا درمورد این مسائل بحث کنند مثلا بحث هفته قبل بحران جنسی بود که یک جور تابو شکنی در تلوزیون ایران بود. موضوع یک برنامه فرار مغزها بود و.... برنامه دیگه ای به تازگی داره پخش میشه به اسم سختانه که برای طرفداران سیاست و البته تئوری های سیاسی اجتماعی هستش.مجری باسوادی داره و بنظرم در کنار عیب هاش نقاط قوت زیادی داره. که مثلا در عرض دو هفته دو مهمان کاملا متفاوت با اندیشه های کاملا متفاوت دعوت کرده. من نمیگم همه اینها نمره صد میگیرن اما از چیزی که مردم ما تصور میکنند خیلی جلوتریم. به طبع مردم خنداونه و دورهمی به علاوه حاشیه ی هنرمندان رو به چرخ و برنامه های این چنینی ترجیح میدن. در ضمن شبکه مستند مستند. های بسیار نابی پخش میکنه جوری که برای هر سلیقه ای مستند پیدا میشه اما  کو ببینده؟!  مردم ما اطلاعات و اخبار شون رو با تلگرام اپدیت میکنند!!! اتفاقا برنامه هایی که مثال زدم من رو خیلی بیشتر حریص برای دونستن و به دنبال اون کتاب خوندن ترغیب کردن تا برنامه ی سروش صحت. البته من هم بعضی از قسمت هاش که از نویسنده ها و شعرا دعوت کرده بود رو دوست داشتم. 
پاسخ:
سلام،چرا میزنین?:)
من قصد توهین به تلویزیون رو نداشتم که شما در برابرم گارد گرفتین که:).اتفاقا خندوانه و دورهمی هم جزو برنامه هایی بودن که من هروقت خلوت بودم میدیدم....
صحبت من در زمینه ی کتابخونی بود صرفا نه چیزهای دیگه.بله پدر بنده هم مستند میبینه و دوست هم داره(اما من دوست ندارم).
برنامه هایی که مطابق سلیقه ی شخص حقیر خودم باشه خیلی کمه.ولی قصد کم نشون دادن تلویزیون رو نداشتم.
در زمینه ی کتابخونی تلویزیون ما خیلی ضعیف عمل کرده و جز رادیوهفت که قبلا پخش میشد و بحث های کتابخونی خندوانه و برنامه ی کتاب باز دیگه من برنامه ی به درد بخوری(از دید سلیقه ی خودم)ندیدم.
خود من شخصا برای باقی علایقم(علم و درس و اطلاعات عمومی و...و...و...) در طول روز که خونه نیستم و از طرق مختلف اطلاعات کسب میکنم و دلم میخواد شب که میشینم پای تلویزیون یه برنامه ی مفرح اما مفید ببینم که متاسفانه خیلی خیلی خیلی کمه.
تمام این کامنت با لبخند تایپ شد امیدوارم حمل بر عصبانیت من نشه.ولی خداییش کجای متن من اشاره به ضعیف بودن تلویزیون داشت?انصافا?
:))
سلام خانوم گل
وقت بخیر
وبت رو تا اونجایی که تونستم خوندم و قلمت رو خیلی خیلی دوست داشتم
امیدوارم باز هم همچنان بنویسی.
عزیزم یه سوال دارم
شما آناتومی گری رو از کجا میبینی؟
زبان اصلی؟
یا ازقبل خریدیش؟
پاسخ:
سلام دوست ممنونم لطف داری:)
من سری کاملش رو تا اونجایی که ساخته شده،یکجا از دوستم گرفتم.ایشون دانلودشون کرده از اینترنت.
با زیرنویس فارسی میدیدم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">