گوشواره های گیلاس

گوشواره های گیلاس

پدر و مادرم نطفه ام را در بامداد یک روز پاییزی،زیر درخت گیلاس نوپایی بستند و نه ماه بعد،از آن نطفه دختری زاده شد با چشم هایی به طعم گیلاس،به رنگ تابستان و به عطر آفتاب.
رهگذر عزیز?بپا میان هیاهو و آشفتگی های ذهن تبدارم،قهوه ات سرد نشود!

................................
آدرس کوتاه شده برای بلاگفایی ها:
http://goo.gl/vFR4ly
................................
در اینستاگرام پیجی به این اسم و آدرس ندارم.

درد آنجا که عمیق است به حاشا برسد!

سه شنبه, ۲ آبان ۱۳۹۶، ۰۳:۴۴ ب.ظ

چند روز قبل کلیپی دیدم از یه برنامه ی تلویزیونی با اجرای علی ضیا.مجری گفت از بین 150ورودی که فلان سال وارد دانشگاه شریف شدن،149نفرشون از کشور خارج شدن و فقط یک نفرشون مونده...بعدش یه حرف خوبی زد که البته خیلی تلخ و دیرهضم بود.گفت اگه مسئولها با این وضع ادامه بدن و هیچ شرایطی برای موندن نخبه ها فراهم نکنن،تا چندسال دیگه اونجا میشه ایران،اینجا میشه خارج!

یه نمودار هم دیدم که ضریب هوشی مردم کشورهای مختلف رو مقایسه کردن که تو اون رده بندی،هنگ کنگ با میانگین ضریب هوشی107در رتبه ی اول بود و ایران با میانگین84,در رده ی پنجاه و چهارم دنیا قرار داشت!!!

یعنی میخوام بگم کشوری که میانگین ضریب هوشیش84باشه عملا نیاز به دشمن خارجی نداره،خودش به صورت خودجوش نابود میشه.

نتیجه میشه اینکه مسئولان عزیز میشینن دور سر هم و میگن کمبود دکتر داریم چکار کنیم?و بعد از اینکه میوه های سر میز جلسه رو خوردن،تصویب میکنن که فلان تا دانشگاه علوم پزشکی جدید تو مناطق محروم تاسیس کنیم(بدون زیرساخت،بدون برنامه ریزی و ...)یا بیایم دانشگاه بین الملل و آزاد رو راه بندازیم و تعداد دانشجوهای پزشکی رو زیاد کنیم...و بعد هم به افتخار خودشون کف و سوت میزنن!

یا یکی میگه جوانها به دین بی علاقه شدن و مردم دارن از اسلام فاصله میگیرن،برای حل این مسئله چکار کنیم?...یکی از آقایون درحالی که آب معدنی رو هورت میکشه میگه مسجدهای بیشتری بسازیم!و نتیجه اینکه تو راسته ی خیابون ما دوتا مسجد بزرگ و دست کم چهارتا تکیه ساختن.و خیابونهای کناری هم هرکدوم3_4تا مسجد دارن و به قول پدرم اگه با این وضع پیش بره تا چندسال آینده همه برای خودشون یه مسجد شخصی خواهند داشت...درحالی که بنیاد خیریه ای هر روز چندتا فراخوان کمک میفرسته با تیترهای"یک میلیون کمک برای خرید ویلچر علی کوچولو ساکن فلان روستا که پدرش فوت شده نیاز داریم"یا"بچه های خوابگاه فلان روستا بخاطر ریزش سقف ترک تحصیل کردن.پنج میلیون تومان برای تعمیر سقف"و...و...و...!


به هرحال من امیدوارم خدا دوباره بهمون رو کنه و تعقل رو به ما برگردونه و کشورمون، دین و مذهب مون رو از نابودی نجات بده!

۹۶/۰۸/۰۲
life around me

نظرات  (۸)

شما عادت دارین به همه برچسب بزنین؟! :) من کاری به صدا و سیما ندارم نگفتمم مهد علم بودیم!!!  من فقط گفتم ما تا الان دانشمندان زیادی داشتیم. شما خودتون یکبار جمله تون رو بخونید متوجه توهین تون به هم وطنامون میشید. 
ببینید حقیقتا این که دانشجوی های ما به کشور های دیگر مهاجرت میکنند امر ناراحت کننده و تاسف باریه که مقصر اصلی مسئولانن اما چیزی که مهمه اینجا تعریف نخبه ست. این که هرکسی که از ایران میره رو برچسب نخبه بهش بزنیم یکم زیادیه به علاوه بر اون نخبه تعاریف زیادی داره که اصلا خیلی از اینها با این تعاریف نخبه محسوب نمیشن، اونها صرفا از هم میزان های خودشون بیشتر تلاش کردن.اینم بگم که حرف من نیست حرف یه جامعه شناسه که لندن درس خونده بود. با همه ی این حال رفتن اونا برای ما ضرره من فقط از این جهت گفتم که شما فکر نکنی با رفتن رتبه 10 کنکور میشه ضریب هوشی یه ملت و به تمسخر گرفت!!!!هرچند که بازهم ضریب هوشی اهمیت چندانی هم نداره... 
پاسخ:
من به کسی توهین نکردم.وقتی میگیم "میانگین"ضریب هوشی،یعنی یکسری افراد هم دوطرف این نمودار قرار میگیرن(شما خودتون رو اون سر باهوشش تصور کن اگه فکر میکنی حرف برخورنده ای زدم).
ضریب هوشی خیلی مهمه.کشورهای دیگه دارن تلاش میکنن جمعیت نخبه شون رو زیاد کنن(از این طریق که شرایط بچه دارشدن رو برای خانمها و آقایونی که شغل های بالایی دارن فراهم میکنن نه جمعیت ضعیف)ولی تو کشور ما با محروم کردن روستایی ها از وسایل پیشگیری از بارداری داره جمعیت رو بالا میبره و ما تو بخش زنان شاهد زنهای بالای چهل سالی بودیم که بخاطر عدم پیشگیری،و خلاف میل خودشون حامله شده بودن و نتیجه ی اینکار افزایش بچه های عقب افتاده ی ذهنی و افزایش بچه های خانواده هایی هست که توان مالی کافی ندارن و این بچه ها حتی اگر باهوش باشن،نمیتونن هوش خودشون رو شکوفا کنن و عملا به کار پیشرفت کشور نمیان.
من میگم بدون تعصب ببینین تو کشور چه خبره...البته حرف من این نیست که الان اوضاعمون کاملا سیاهه.میگم اگه با این وضع ادامه پیدا کنه اوضاع سیاه خواهد شد.
حالا همه حرفای شما به کنار. من منظورتونو از ملتی که ضریب هوشیشون 84 متوجه نشدم؟!  الان به خودمون توهین کردید؟!  بعد مگه ضریب هوشی اکتسابیه؟!  اصلا اینا هیچ مگه ضریب هوشی دال بر شعور و موفقیت و کسب و کاره همین ملت با همین ضریب هوشی در طول این چند هزار سال هزاران دانشمند و نظریه پرداز تربیت کرده. واقعا نمیفهمم!
پاسخ:
بله ملتی که تمام نخبه هاش که باید عامل پیشرفتش باشن دارن میذارن و میرن،ضریب هوشیش میاد پایین.

اگه شما هنوز تو این توهم هستین که ما مهد پیشرفت و علم و فلان بودیم(تو قرنها قبل)باید متوجه باشین که ما الان تو بازار علمی دنیا"هیچ نیستیم"!!!!
جدیدا ورزشکارای نخبه مون هم دارن میرن و تابعیت باقی کشورها رو میگیرن!
بهتره دست ازین شعارهای صدا و سیما بردارین و کمی واقع گرا باشن.واقعیت همیشه تلخه!
ایران در کل کشور خوبیه برای زندگی، اما اگه عدالت وجود داشته باشه  می شه‌ توش زندگی کرد و‌ درد نکشید!
در حال حاضر پول ، پارتی ، روابط پشت پرده و ..‌ حرف اول رو می زنه ، بعد تخصص و علم و دانش و‌ توانایی اون کار. و قطعا اونایی که از ایران می رن حق دارن که برن.  هرچند کشوری تو دنیا موفقه که تکنسین های خوبی داشته باشه، مثل ژاپن و آلمان و..‌ اما ایران همه هجوم می برن سمت تجربی، و اون تعداد معدودی هم که وارد رشته های فنی و حرفه ای می شن که ب عنوان تکنسین باشن، قطعا ایران رو برای زندگی انتخاب نمی کنن. چون ایران حقوقشون رو درحدی که حقشونه نمی ده. پس  از ایران می رن و کشور ما، هی پسرفت می کنه. حالا ان شاالله که ب یه سری رشته ها که برای پیشرفت کشور لازمن بیشتر بها بدن، تا همه در درجه ی اول هجوم نبرن سمت تجربی، و دوم اینکه اون تعدادی هم ک می رن سمت اون رشته ها از ایران نرن و ایران بهشون بها بده!:)
پاسخ:
اوهوم...

تجربی هم دیگه گند کشیده شده بهش رفته...
تو مملکت ما شب میخوابن صبح پا میشن یه بخشنامه صادر میکنن...ثبات نداره..به خیلی از این نخبه ها حق میدم خسته شن، ببرن و برن اونطرف. .
وقتی اینجا هر روز گند یه اختلاس در میاد در حالی ک با این پولا چقدر میشه کار علمی کرد و شرکتای دانش بنیان و رونق داد معلومه انگیزه هاشون ته میکشه..
پاسخ:
متاسفانه همینطوره
حرفاتونو قبول دارم خانم دکتر

اما هنگ کنگ شهره قطعا نمیتونه با یه کشور مقایسه بشه...
پاسخ:
درسته اما همونطور که احتمالا میدونین یه منطقه ی خودمختاره و توی تقسیم بندیها غالبا به طور مستقل درنظر گرفته میشه.
باقی موارد کشور بودن.
میگفت تو فلان کشور 99درصد احمقن 1درد عاقل تو ایران 99درصد عاقلن یه درصد احمقن 
جوتبش دادند پس چرا تو ایران اینطوریه 
گفت اخه اونجا اون 1 درصد عاقل کشورو میگردونند اینجا اون 1 درصد که احمقه : )))
یه دوستی دارم فوق الیسانس مکانیک شریف داره بعد هفت هشت سال درس خوندن بی پولی بد بختی  تازه میخوان یه جا ماهی یک نیم  استخدامش کنند 
همدانشگاهیاش الان کانادا یا سوئیس یا امریکان 
وقتی از دوستاش تعریف میکنه اصلا دهن ادم باز میمونه که ایا میشه اینطورم زندگی کرد ؟ 
بعد انتظار دارند اینا اینجاهم واستن

پاسخ:
همینا درد داره دیگه...
جالبه ک بااینهمه مسجدک میگی مردم روزبه روز عوضی تر وبی ایمان تر وکصافت ترمیشن...
امسال بین الملل پزشکی میگفتن از رتبه دوهزار تا سه هزار همه اکثرن رفتن بین ال

پاسخ:
و کسایی با رتبه های بهتر چون پول ندارن هیچی...!
ما تو سال 87 ،  30نفر ورودی دانشگاه تهران تو رشته ... بودیم، 91 فارق التحصیل شدیم و خداییش خیلی بچه های قوی داشتیم ، دخترا اکثرا ارشد خوندیم و پسرا نصف رفتن سربازی و نصف هم ارشد خوندن، هنوز همه سی نفر باهم در ارتباطیم
در عرض دو سال  بعد از سردرگمی فراوان و پیدا نکردن شغل مناسب همه ی پسرها تو خارج از کشورن و دخترها یا ازدواج کردن و به  اجبار  با شغل خانه داری دارن میسازن یا رفتن خارج، فقط منم که نه کار دارم نه شوهر نه خارج از کشورم (خخخخخخ) ، هر روز تو گروه عاجزانه التماس می کنن که منم برم پیششون، ولی موقعیتم مناسب نیست برا رفتن، و تو شهر خودمون تو آزمون استخدامی شهرداری نفر اول قبول شدم و مصاحبه مذهبی مزخرفی شد ( در بیابان هستی و در حال وضو گرفتن اگه به شدت هوا گرم باشه و آب دستت قبل از اینکه به سرت بکشی خشک شه چیکار می کنی؟ من هم نتونستم جواب بدم و رد شدم.  جواب: از آبی که توی ابروهات مونده میتونی استفاده کنی) ، تو ایران خیلی جوانان با استعدادی داریم ولی قدردان نداریم، اگه تو ایران پارتی داشته باشی هیچ نیازی به تحصیلات و تلاش نیست به راحتی به همه آرزوهای مادیت خواهی رسید.
پاسخ:
متاسفانه شما تنها کسی نیستین که این شرایط رو تجربه کردین...
نتیجه ی این کار،گوشه نشین شدن افراد متخصص و روی کار اومدن افراد ریاکار بیتخصص هست که اصول دین رو از حفظن اما علم و دانشی ندارن.